Co znamená virtuální operátor?

V současné době na území České republiky působí tři mobilní operátoři: O2, T-Mobile a Vodafone. Tito operátoři mají vybudovanou svou vlastní infrastrukturu (vysílače) pomocí kterých zajišťují fungování svých mobilních sítí. Také mají vlastní frekvenční pásma, která mohou pro poskytování mobilních služeb využívat. Tito operátoři tedy vlastní prostředky pro provozování mobilní sítě.

 

Virtuální operátoři naproti tomu nemají žádné vysílače, zaplacená frekvenční pásma a většinou ani pobočky určené pro zákazníky. Je to tedy skoro tak, jakoby vůbec neexistovali  - jsou tudíž pouze virtuální. Nicméně i když nevlastní samotné prostředky pro mobilní komunikaci, jsou tito operátoři velice reální. Virtuální operátoři si totiž od hlavních operátorů pronajímají jejich sítě a to za velkoobchodní ceny. Tím tak mohou snížit cenu za volání, SMS, MMS i internet podle svého uvážení (a samozřejmě podle velkoobchodní ceny).

V praxi tedy zákazníci virtuálních operátorů volají vždy přes klasickou mobilní síť některého z hlavních operátorů, ale za služby platí svému virtuálnímu operátorovi. Není tedy třeba se obávat z nedostatku signálu, nebo toho, že váš mobil nebude u virtuálního operátora fungovat. Co funguje u  O2, T-Mobile a Vodafone bude fungovat i u virtuálního operátora. Co se týče pokrytí, má virtuální operátor logicky pokrytí stejné, jako hlavní operátor, jehož síť využívá.

 

Jaké jsou výhody virtuálních operátorů?

  • Obecně nižší cena za volání, SMS, MMS i internet při stejné kvalitě.
  • Vysoká konkurence mezi virtuálními operátory, která nadále tlačí dolů ceny.
  • Jednoduchý přechod (i s číslem) od hlavního operátora k virtuálnímu.
  • Platební metody za služby většinou stejné jako u hlavních operátorů.

 

Na co si dát pozor u virtuálních operátorů?

Tak jako spousta jiných firem a společností hledá lehkou cestu k vysokým výdělkům na základě určitého klamání spotřebitele i u virtuálních operátorů je třeba mít se na pozoru.  Není to sice tak, že by některý z nich přímo podváděl, ale někteří virtuální operátoři mají nastaveny některé (většinou jednorázové) poplatky, které neuvádějí velkým písmem u svých výhodných nabídek. Proto také vznikly tyto stránky, které porovnávají jednotlivé operátory nezávisle a zobrazují jejich nabídky takové, jaké jsou ve skutečnosti.

 

Doufáme, že vám tyto stránky pomohou najít toho nejlepšího virtuálního operátora, který vám bude nejvíce vyhovovat a že díky tomu ušetříte!